• Czy automatyzacja pracy ma wpływ na stopę bezrobocia.

    Ostatnie kilka miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

    Z pewnością tego typu sytuacja jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Lecz dość podobna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

    Taka sytuacja będzie korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla całości gospodarki, jaką będzie napędzał wzrost wypłat. Poza tym coraz większe znaczenie mają pozapłacowe dodatki, jakimi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, opiekę zdrowotną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

    Co ciekawe, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ilość osób nie mających stałego zatrudnienia osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

    Wbrew tezom wielu ludzi, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a cały czas pomimo pojawienia się ogromnych ilości najróżniejszych maszyn ludzie nadal są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie powodują znikanie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

    Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

    Categories: Bez kategorii

    Comments are currently closed.